Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

TRISHTUESE/ Nga spiralet te varrezat: betejat me kohën për vendprehjen e viktimave koronare (video)

Bota po përjeton kohë dramatike nga koronavorusi, i cili jo vetëm ka stopuar jetën, ekonominë mbi të gjitha, duke çuar në karantimin deri dhe metropolet e botës, por po i jep një goditje dhe sistemeve shëndetësore, sado moderne edhe efektive të kenë qenë.

Nga ana tjetër, ka çuar në rrethana të pamenduara më parë të trajtimit të të vdekurve.

Përveç stafit mjekësor, janë dhe stafet e funeraleve ato që po vuajnë, pasi nuk kanë kapacitete për trajtimin e mijra jetëve të sosura.

Tani, numri i rasteve me infektim ka tejkaluar një milion e dyqind mijë, ndërsa ai i jetëve të humbura po shkon drejt 100 mijë, ndoshta për pak ditë.

Një sallë patinazhi në akull në Madrid, e cila është adoptuar për mbajtjen e kuformave deri në varrosje, nuk është e vetme sizgjidhje. Aktualisht, një zonë parkimi në Barcelonë, po adopotohet si e tillë për të ruajtur përkohësisht trupat e të ndjerëve.

Nevoja për këtë zgjidhje emergjente është shfaqur pasi më shumë se 12,000 njerëz në Spanjë kanë vdekur që nga fillimi i pandemisë.

Ndërkohë që vende vende, siç në Itali, po funksionjnë krematoriumet.

Rreth 7.845 kilometra larg Spanjës, në São Paulo të Brazilit, po zhvillohet një betejë kundër kohës, duke bërë vend për varrosjen e viktimave të virusit. Në Brazil, kanë vdekur më pak se sa në Spanjë, por nevoja për varre të reja është e madhe në Amerikën e Jugut.

Varreza Vila Farmosa është më e madhja në Amerikën Latine, dhe ka një rritje prej 30 përqind të nevojës për varre të reja për shkak të vdekjeve nga virusi koronar. Zona e varrezave është 780,000 metra katrorë. Më shumë se 10,000 raste janë raportuar deri më tani në Brazil, ndërsa numri i vdekjeve është 445, sipas Independent.

Pamjet tregojnë varrmihësit që bëjnë gropat gati për trupat që priten…/tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts