Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Tregëti apo strategji? SHBA i shet Kuvajtit 84 raketa Patriot

Uashingtoni ka njoftuar se ka aprovuar shitjen në Kuvajt të 84 raketave të gjeneratës së fundit Patriot dhe një dërgesë të pajisjeve të destinuara për modernizimin e sistemeve anti-raketë të emiratit me një vlerë totale prej 1.425 miliardë dollarësh.

Shitja do të kontribuojë në “rritjen e sigurisë së aleatit kryesor jo të NATO-s dhe është një faktor i rëndësishëm në stabilitetin politik dhe përparimin ekonomik në Lindjen e Mesme,” tha Departamenti i Shtetit në një deklaratë, duke raportuar për shitjen.

Raketat Patriot PAC-3 do të “rrisin aftësinë e Kuvajtit për t’iu përgjigjur kërcënimeve aktuale dhe të ardhshme dhe të garantojnë sigurinë e infrastrukturës së saj të naftës dhe gazit”, shtoi deklarata, duke synuar sulmet ndaj objekteve të naftës saudite në shtator 2019, për të cilat Uashingtoni fajësoi Iranin.

Vlera e kontratës për 84 raketat dhe pajisjet e tyre të prodhuara nga grupi ushtarak amerikan Lockheed Martin vlerësohet në 900 milion dollarë.

Vlera e kontratave të mirëmbajtjes, trajnimit dhe asistencës teknike që do të sigurohen nga Lockheed Martin dhe prodhuesi i pajisjeve ushtarake Raytheon, vlerësohet në 425 milion dollarë.

Kësaj i duhet shtuar një kontratë për riparimin dhe kthimin e pajisjeve më të vjetra me vlerë 200 milion dollarë, e cila iu dha të njëjtave kompani. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com