Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Tre arsye pse duhet të hani më shpesh çokollatë

Çokollata është një produkt që ka një rëndësi të veçantë në organizëm dhe sidomos në shëndetin e lëkurës suaj. Në bazë të studimeve të shumta ka shumë studiues të cilët rendisin një sërë efektet të përdorimit të saj për shëndetin tonë.

Është i mirë për zemrën dhe qarkullimin e gjakut, ajo rivendos fleksibilitet te arteriet dhe parandalon fërkimin e qelizave të bardha të gjakut me muret e enëve të gjakut.

E pasur me minerale, çokollata e zezë është e mbushur me minerale të dobishme si kaliumi, zink dhe selen, si dhe 100 gram çokollatë e zezë përmban 67% hekur.

Çokollata i bën mirë shëndetit nënvizon “Business Insider”, e cila ka listuar 3 arsye të mira për të cilat mund të biem në tundim.

  1. Ul tensionin e gjakut

Studiues të shumtë i kanë bazuar studimet e tyre mbi këtë cilësi, duke analizuar në veçanti zakonet e shqyerjes mbi një tribu indianësh të Amerikës Qendrore. Pas studimit ekspertët arritën në përfundimin se këta indigjenë pinin nga 3 deri në 4 filxhanë kakao në ditë, duke përmirësuar tensionin e gjakut. Ka edhe shumë studime të tjera që arrijnë në të njëjtin përfundim.

  1. Çokollata është antioksidant i shkëlqyer

Dihet që çokollata përmban flavanolë, që favorizojnë oksigjenimin e lëkurës. Por kujdes, është mirë të keni parasysh se ka çokollata e çokollata! Më mirë preferoni çokollatën fondente me të paktën 70% kakao sesa çokollatën me qumësht, plot me sheqer dhe yndyrë. Gjithçka varet edhe nga proceset e prodhimit të çokollatës. Përzgjidhini me kujdes çokollatat që do të konsumoni.

  1. Ka veprim pozitiv kundër sëmundjeve kardiovaskulare

Si është e mundur kjo? Duke rritur mikrobet e mira të florës së zorrëve. Falë një procesi fermentimi, çokollata zhvillon procese antiinflamatore dhe ul rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare./tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts