Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Tragjedia tërmetore në Izmir: një zë shqiptar nën lutjet “O Allah, o Allah…”? (pamje)

Një tërmet me madhësi 7.0 tronditi zonën përreth ishullit grek Samos dhe ishujt Dodekanezë, njoftoi EMSC pak më shumë se dy orë më parë.

Lëkundja për një kohë të gjatë u ndie në të gjithë Greqinë dhe deri në Stamboll.

Toka nuk pushoi dhe lëkund 30 herë brenda dy orësh dhe 14 minutash.

Tërmeti i fundit i regjistruar ndodhi pesë minuta deri në 3, dhe ishte me madhësi 3.3.

Numri i të plagosurve dhe dëmet janë ende duke u shtuar, dhe sipas informacionit të parë në qytetin turk të Izmirit, më shumë se 20 ndërtesa janë shkatërruar, ata madje kërcënohen nga një cunami.

Sipas informacionit të parë të botuar nga ky qytet turk, katër njerëz u vranë, dhe 120 prej tyre renditen si të zhdukur.

Sakaq, në videon e mëposhtme, ngjan se nën thirrjet “Allah Allah”, është dikush që flet shqip, dikush që ngjan se thotë në aksentin e shqiptarëve të Kosovës dhe Maqedonisë “qite jashtë çikën…”.

Kujtojmë se në Izmir jetojnë afro 1.5 milion shqiptarë, kryesisht të ikur nga Kosova dhe Maqedonia në vitet e para të ish-Jugosllavisë titiste. /tesheshi.com/   

auto pjese dak

Related posts