Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Thaçi takohet me Grenell në Mynih: projekti amerikan, Serbia njeh Kosovën brenda vitit

Presidenti Thaçi pati një takim në mbrëmje me tgë dërguarin Grenell, realizuar në Mynih, kur i fundit është dhe ambasadori i SHBA në Gjermani, pas së cilit pohoi garancinë amerikane për marrëveshje me Serbinë brenda vitit. Në këtë marrëveshje sipas Thaçit, do vjen dhe njohja e Kosovës nga Beogradi.

”Ka qenë takim produktiv me një rikonfirmim të zotimit të SHBA-ve dhe presidentit Trump, por edhe Sekretarit Pompeo dhe rolit udhëheqës në këtë proces ndërmjet Kosovës e Serbisë të  ambasadorit Grenell, që procesi të shtyhet përpara.

Dhe të punohet këmbëngulësisht që të arrihet marrëveshja paqësore mes Kosovës e Serbisë gjatë këtij viti, që do të përmbyllej me njohje reciproke.

Si rezultat do të hapej përspektivë e sigurt për shtetin e Kosovës që të jetë pjesë e NATO-s dhe e Kombeve të Bashkuara.

Dialogu nuk ka alternativë, me arritjen e kësaj marrëveshjeje do të ketë një perspektivë e sigurt zhvillimore dhe një perspektivë çfarë e duan qytetarët e Kosovës”,deklaroi Thaçi për Klan Kosovën. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com