Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

TËRMETI/ Media italiane: fatkeqësia shqiptare rikthen Bashkim-Vëllazërimin jugosllav

Pothuajse të gjitha mediat shqiptare publikuan një foto të anëtarëve të ekipit të shpëtimit të Serbisë dhe forcave të sigurisë së Kosovës duke gërrmuar e duke punuar së bashku në kërkim të të mbijetuarve – shkruan e përditshmja italiane Corriere della Sera, në një artikull me titull “Tërmeti bashkoi ish-armiqtë”.

Ata gërmojnë së bashku me rrënojat e godinave të shembura në Durrës e Thumanë, në kërkim të një mrekullie që duket se nuk është më e mundur të ndodhë.

Saktësisht njëzet vjet pas luftës në Kosovë, ish-Jugosllavia është shfaqur përsëri pothuajse e plotë, për herë të parë që nga shkërmoqja e saj e përgjakshme. Në emër të solidaritetit, Ballkani ka bashkuar forcat, megjithëse vetëm për disa ditë, në përpjekje për të dhënë ndihmë pas tërmetit që goditi Shqipërinë – vijon shkrimi në Corriere della Sera.

Gazeta italiane deklaron se ekuipazhet e shpëtimit nga Beogradi, Tirana, Zagreb, Shkupi dhe Prishtina kanë qenë në Shqipëri që nga e marta … Zjarrfikësit, ushtarët, kërkuesit me qen, ekipe me uniformë të nacionaliteve të ndryshme, po përpiqen të gjejnë jetë nën rrënoja.

“Ata mund të mos bëhen vëllezër, por ata u bashkuan me forcat për një kauzë të përbashkët. Askush nuk e kishte problem”, ka shkruar autori, duke theksuar se “në fakt, mund të jetë koha që të bëhen miq. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com