Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Temperatura rekord në Izrael: përvëlohet Sodoma

Temperaturat në Izrael arritën një rekord të mërkurën, ku u regjistrua më e larta e matur ndonjëherë në atë vend, konfirmoi agjencia meteorologjike izraelite të enjten.

Temperaturat në Sodom, pranë Detit të Vdekur, shkuan në gati 50 gradë Celsius të mërkurën, sipas Institutit Meteorologjik të Izraelit.

Gjatë ditës, ka pasur zjarre në disa vende. Për pasojë, disa njerëz morën lëndime të lehta dhe rreth 200 shtëpi u evakuuan.

Ndërkohë, temperaturat në ultësirën bregdetare përgjatë Mesdheut arritën një nivel të lartë 42 gradë Celsius.

Një valë e re temperaturash të larta pritet të përfshijnë dhe Europën javën e ardhshme. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com