Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Të zgjohesh nga koma pas 27 vitesh! Nëna thërret emrin e djalit kur e dëgjon duke u llafosur

Munira Abdulla ishte 32 vjeçe kur pësoi një traumë – dëmtim të trurit, pasi makina ku ndodhej ishte goditur nga një autobus në vitin 1991.

Nga atëherë, e deri tani, gruaja nga Emiratet e Bashkuara Arabe ka qenë në koma.

Shenjat për përmirësim erdhën tek vitin e kaluar, pasi ishte duke u trajtuar në një klinikë rehabilitimi në Gjermani. Ajo filloi të bënte zhurma ndërsa përpiqej të thërriste djalin Omar pasi e dëgjoi duke u llafosur me dikë në dhomën e saj të spitalit.

Ditë më vonë, ajo e thirri emrin e tij për herë të parë në disa dekada, dhe tani është në gjendje të thotë lutjet dhe të bëj biseda me familjarët e saj.

Kur autobusi e goditi makinën, zonja Abdullah hodhi veten rreth djalit të saj për ta mbrojtur atë nga goditja. Ndërsa ajo pësoi një dëmtim të rëndë në kokë, Omar shpëtoi me vetëm një plagë.

Omar tregon se si nëna e tij nuk u trajtua për orë të tëra, sepse familja nuk ishte në gjendje të thërriste ndihmë. Më pas ajo do të transferohej në një klinikë në Londër.

Rreth një vit më vonë ajo filloi të nxirrte tinguj të çuditshëm dhe brenda tri ditësh ajo thirri Omerin në emër.

“Ishte ajo! Ajo po e thërriste emrin tim!”, tregon Omer momentin kur ai ishte duke fluturuar nga gëzimi.

Atje, mjekët e diagnostikuan me “gjendje vegjetative”, që do të thotë se nuk ishte plotësisht reaguese por ishte në gjendje të ndjejë dhimbje.

Ajo u transferua përsëri në Emiratet e Bashkuara Arabe dhe vuri në një ventilator dhe tub ushqimi për ta mbajtur gjallë, duke kaluar dekadat e ardhshme si e lidhur pas aparaturës.

Por në prill të vitit 2017, sheiku Mohamed bin Zayed, princi i kurorës së Abu Dhabi, dëgjoi rastin e saj dhe i dha familjes së saj një grant për trajtim.

Zonja Abdulla u dërgua në Gjermani ku iu nënshtrua operacioneve për të riparuar muskujt e saj duke i dhënë ilaçe për të përmirësuar modelet e saj të gjumit.

Një raport mjekësor i lëshuar nga Spitali Mafraq muajin e kaluar thotë se ajo është ‘aktualisht në gjendje të komunikojë me veten dhe rrethin, sidomos në situata të njohura’. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com