Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Të luash në Aushvic: hokejisti hebre i shpallur tradhëtar nga bashkëkombasit

Eliezer Sherbatov, kapiteni i ekipit kombëtar izraelit të hokejit, është bërë objekt akuzash e debati të bashkëatdhetarët e tij.

Sherbatov vendosi të largohet nga Ertis Pawlodar i Kazakistanit dhe të bashkohet me Unia Oświęcim, e cila luan në ligën e lartë të Polonisë. Qyteti i Oświęcim ndodhet 50 kilometra nga Kraków dhe është bërtë i famshëm për kampin e përqendrimit nazist Aushvic.

Deri në 1.5 milion njerëz, kryesisht hebrenj evropianë dhe pakica të tjera, u vranë në këtë kamp nazist vdekjeje. Club Unia Oświęcim, i themeluar në vitin 1946, ka fituar disa trofe. Ky transferim i 28-vjeçarit u prit me kritika nga shoqatat hebraike.

“Për një çifut, të luash për klubin e Aushvicit është një tradhti dhe një thikë pas shpine ndaj miliona njerëzve. Ju jeni një lojtar i talentuar. A nuk mund të gjenit një ekip tjetër? Në atë qytet, dilnin vëllezërit dhe motrat tona si tym nga oxhaqet, e për këtë, kanë përgjegjësi dhe njerëzit që jetojnë në këtë qytet”, shkroi rabini amerikan Elchanan Poupko.

Reagoi Sherbatov duke thënë  se “unë nuk kam nënshkruar si turist për këtë klub, por që të tregoj se hebrenjtë po kthehen, më të fortë se kurrë. Ne kurrë nuk do ta harrojmë Holokaustin”. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts