Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Sulmi “Biden” mbi Iranin në Siri, reagime kundër dhe pro

Urdhri i Presidentit të SHBA Joe Biden për të kryer një sulm ajror në Sirinë lindore ka tërhequr kritika në Lindjen e Mesme.

Ushtria amerikane pretendon të ketë kryer një sulm të qëllimshëm ndaj forcave pro-iraniane në Siri, në përgjigje të një sulmi me raketa ndaj objektivave të SHBA-së në Irak.

Sulmet ajrore kishin për qëllim “de-përshkallëzimin e situatës së përgjithshme në Sirinë lindore dhe Irak”, tha zëdhënësi i Pentagonit John Kirby.

Disa komentatorë thanë se ishte bërë një përpjekje për të bërë dallimin midis Biden dhe paraardhësit të tij Donald Trump, i cili përdori “forcën më disproporcionale” në përgjigje të një sulmi ndaj forcave të koalicionit në Irak, duke vrarë “gjeneralin iranian Qassem Soleimani”.

Sayyed Mohammad Mirandi, një profesor i letërsisë angleze dhe orientalizmit në Universitetin e Teheranit, pretendon se lëvizja e Biden tregoi se ai është i njëjtë me Trump.

Gazetari amerikan Ayman Moyeldin e krahasoi Biden me disa nga paraardhësit e tij. Siç shkroi ai, Biden iu deshën 37 ditë për të urdhëruar një sulm në Siri, Trump vetëm 9 për të filluar një operacion në Jemen, Barack Obama vetëm 3 ditë për të kryer një sulm në Pakistan dhe George Bush 27 ditë për të urdhëruar një veprim në Irak.

Masa e Biden u ndesh gjithashtu me kritika në Shtetet e Bashkuara.

Hillary Mann Everett, drejtore ekzekutive e Strategjisë së Shtëpisë së Konsulencës për Rrezik Strategjik, tha se sulmet ajrore dërguan një mesazh të angazhimit të Biden në Lindjen e Mesme, por gjithashtu se nuk do të qetësonte situatën në rajon.

“Administrata e Biden po përpiqet të paraqesë veprimin e saj të parë të matur dhe të kryer në konsultim me aleatët. Por kjo nuk do të qetësojë asgjë”, thotë ajo.

“Në fakt, ai i dërgon një mesazh shumë të fortë Iranit.Administrata e Biden po përpiqet të rrisë presionin mbi Iranin,” shtoi Everett.

Nga ana tjetër, është e paqartë se si sulmet ajrore mund të ndikojnë në përpjekjet e SHBA për të bindur Iranin që të negociojë një marrëveshje bërthamore.

Mary Ellen O’Connell, profesoreshë në Shkollën e Drejtësisë Notre Dame, kritikoi sulmin e SHBA, duke e quajtur atë një shkelje të ligjit ndërkombëtar.

“Karta e Kombeve të Bashkuara thotë se përdorimi i forcës ushtarake në territorin e një shteti të huaj sovran është i ligjshëm vetëm në përgjigje të një sulmi të armatosur ndaj tij për të cilin shteti i sulmuar është përgjegjës,” pretendon ajo.

“Por asnjë nga këta elementë nuk janë këtu,” shtoi O’Connell.

Justin Amash, një avokat amerikan i cili dikur shërbeu si përfaqësues i rrethit të tretë kongresist të Miçiganit, thotë se sulmi është antikushtetues.

Por disa shprehën mbështetje për sulmet.

Michael McCaul, një Republikan në Komitetin e Punëve të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve, argumenton se sulmet janë masa e duhur.

“Përgjigjet si kjo janë të domosdoshme për të kujtuar Iranin dhe aleatët e tij se sulmet ndaj shënjestrave amerikane nuk do të tolerohen,” tha McCaul. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts