Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Sulmet ndaj naftës saudite, Mbreti Salman: gati t’u përgjigjemi (dhe me mbështetje nga Kuvajti)

Mbreti saudit Salman tha se Riadi është në gjendje të reagojë ndaj sulmit ndaj industrisë së saj të naftës me rafineritë më të mëdha në botë.

Një deklaratë e lëshuar pas një mbledhje të Këshillit të Ministrave, u tha se kabineti kishte shqyrtuar dëmin e shkaktuar nga sulmi në instalimet e Aramcos dhe u bëri thirrje qeverive botërore të merren me ta, “pavarësisht nga origjina e tyre”.

Deklarata thoshte se sulmi “frikacak” në objektet e naftës të Arabisë Saudite ishte një vazhdim i “sulmeve të përsëritura” ndaj instalimeve vitale.

“Sulmi kërcënoi lirinë e dërgesës dhe ndikoi në stabilitetin e rritjes ekonomike globale”, thuhet në deklaratë.

Gjithsesi, sulmi nuk do të ndikojë në ofertën publike të aksioneve të Aramcos.

Nga ana tjetër, ministri i Jashtëm i Kuvajtit, Sabah al-Khalid al-Sabah, u ka bërë thirrje forcave të armatosura të vendit të tij të jenë vigjilentë pas tensioneve në rajon.

Ai gjithashtu deklaroi se forcat e armatosura duhet të jenë të gatshme për të luftuar çdo incident që mund të destabilizojë rajonin.

Ai shtoi se Kuvajti mbështet Arabinë Saudite pas sulmit. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com