Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Sudan: kur kriza ekonomike prek dhe luanët

Fotografi të tmerrshme nga një kopsht zoologjik sudanez, tregojnë luanë aq të dobët sa kockat e tyre, fjalë për fjalë shpojnë lëkurën e tyre.

Të konsideruarit si “mbretër xhungle”, janë në gjendje të dobët në kopshtin zoologjik Al-Qureshi në Khartoum, kryeqyteti i Sudanit, dhe për shkak të krizës madhore ekonomike në këtë vend, ku luanët nuk kanë ngrënë ose marrë mjekim me javë të tëra.

Publiku i dëshpëruar ka nisur një fushatë të madhe në internet për t’i larguar urgjentisht ato nga ky kopsht zoologjik i varfër. Fushata u nis në Facebook nga Osman Salih, i cili shkroi:

“Jam shumë i tronditur nga ajo që pashë në kopshtin zoologjik. Kockat e tyre po shpojnë lëkurën e tyre. Unë ftoj këdo që mund t’i ndihmojë ato”.

Essamelddine Hajjar, menaxherin e kësaj kopshti zoologjik, tha se ata shpesh blejnë ushqim nga paratë e tyre, ndërsa Moataz Mahmoud, i cili kujdeset për luanët, zbuloi se të gjithë janë të sëmurë dhe se është çështje e ditës, nëse jo orë, kur të gjithë do japin shpirt. /tesheshi.com/

 

 

 

 

auto pjese dak

Related posts