Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

STUDIMI/ Rasti i Kinës: të hiqen apo jo të gjitha masat kufizuese? Shkencëtarët: kjo është çështja!

Vonesa e rihapjes së shkollave dhe fillimi i aktiviteteve të biznesit në Kinë mund të vonojë një valë të dytë të mundshme të epidemisë dhe të lejojë që sistemi shëndetësor të marrë veten, thanë shkencëtarët, duke i kërkuar botës që të monitorojë nga afër situatën në Wuhan.

Pas masave kryesisht të suksesshme për të frenuar përhapjen e virusit dhe për të zhvendosur fokusin e epidemisë në Evropë, pas dy muajsh, Kina ka lehtësuar masat në qytetin Wuhan, në të cilin virusi koronar, sipas ekspertëve, erdhi nga në jeta e egër në fund të vitit të kaluar.

Shkencëtarët në një studim të botuar të enjten në revistën Lancet Public Health sugjerojnë se mbajtja e masave kufizuese në Wuhan deri në prill mund të vonojë një valë të dytë të mundshme të sëmundjes COVID-19.

Kjo do t’i jepte shërbimeve shëndetësore më shumë kohë për tu rikuperuar dhe potencialisht për të shpëtuar jetë.

“Qyteti tani duhet të jetë shumë i kujdesshëm për të shmangur përfundimin e parakohshëm të masave në distancë sociale, pasi kjo mund të çojë në një tjetër valë kulmore epideme e që mund të ndodhë shumë afër në kohë”, shkruante Kiesha Prem, specialiste në Shkollën e Higjienës & Tropikimit në Londër (LSHTM), e cila drejtoi studimin.

“Nëse masat hiqen gradualisht, një valë e dytë e mundshme do shtyhet në kohë”, argumenton ajo.

Studimi ka përdorur modele matematikore, raste të simuluara të fillimit të shkollës dhe aktiviteteve të biznesit, ose heqjen e mëparshme të kufizimeve në Wuhan, një qytet me 11 milion njerëz, emri i të cilit për pjesën më të madhe të botës është bërë sinonim i epidemisë së virusit koronar.

Heqja e masave në këtë pikë do të rezultojë në valën e dytë të epidemisë që tashmë mund të ndodhë në fund të gushtit, sugjeron analiza.

Mbajtja e kufizimeve deri në prill ka të ngjarë të vonojë kulmin e valës së dytë deri në tetor, gjë që do t’i jepte fuqi shërbimit shëndetësor.

Këto gjetje janë “kritike për vendimmarrësit kudo”, tha Tim Colbourn, një ekspert global i epidemiologjisë në University College London.

Të kapur nga sëmundja që përhapet me shpejtësi, qeveritë në të gjithë botën po përpiqen të kopjojnë qasjen drakoniane të Kinës ndaj masave të ndalimit, ndërsa gjithashtu përpiqen të kuptojnë rreziqet e përsëritjes së sëmundjes pasi të ketë kaluar epidemia në vendet e tyre.

“Rezultatet tona nuk do të dukeshin të njëjta në vendet e tjera,” thotë Yang Liu, një ekspert në LSHTM i cili bëri studimin.

“Por ne mendojmë se një gjë është e zbatueshme kudo – masat me distancë sociale janë shumë të dobishme dhe ne duhet t’i heqim ato me kujdes për të shmangur valët e mëvonshme të sëmundjes … Nëse këto valë arrijnë shumë shpejt, kjo mund të tejkalojë potencën e sistemeve shëndetësore.”

Drejtori i Organizatës Botërore të Shëndetit Tedros Adhanom Ghebreyesus shprehu të njëjtin mendim të mërkurën, duke paralajmëruar se masat kufizuese të distancës sociale janë mënyra më e mirë për të kufizuar përhapjen e infeksionit. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com