Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Studimi: ç’treguan rezultatet pas dozës së parë të vaksinës në Skoci?

Vaksinat nga Pfizer / BioNTech dhe AstraZeneca / Oxford zvogëlojnë ndjeshëm rrezikun e shtrimit në spital për shkak të infeksionit të virusit pas dozës së parë, tregoi një studim.

Studimi u krye mbi pacientët që u infektuan me koronavirus pasi morën dozën e parë të vaksinës në Skoci.

Rezultatet treguan se rreziku i shtrimit në spital për shkak të infeksionit u ul në 85 përqind me vaksinën Pfizer / BioNTech dhe në 94 përqind me vaksinën AstraZeneca / Oxford, katër javë pas vaksinimit.

Bazuar në procesin aktual të imunizimit, studimi përfshiu të dhëna nga e gjithë popullsia skoceze prej 5.4 milion, të cilat më pas u analizuan nga ekspertë nga Universitetet e Edinburg, Stratclyde, Aberdeen, Glasgow dhe St Andrews, si dhe Instituti i Shëndetit Publik Skocez (PHS).

“Këto rezultate janë vërtet inkurajuese dhe na kanë dhënë arsye të jemi optimistë për të ardhmen,” tha studiuesi kryesor, Profesor Aziz Sheikh.

Ai deklaroi se tani ka prova, në të gjithë vendin, se vaksinimi ofron mbrojtje kundër shtrimit në spital për shkak të infeksionit të koronavirusit. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts