Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Stoltenberg: NATO nuk ka plane për të reduktuar numrin e trupave në Kosovë

NATO nuk ka plane për të reduktuar praninë e forcave të saj, as misionin e KFOR-it në Kosovë, ka thënë Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg në një intervistë për TV Priva, duke shtuar se arsyeja pse NATO është në Kosovë është për të mbrojtur të gjithë njerëzit, duke përfshirë edhe komunitetin serb.

Ai u pyet edhe për ngjarjet e vitit 2004 se pse ka ndodhur kjo kur KFOR-i garanton sigurinë, Stoltenberg tha se KFOR-i është atje për të mbrojtur serbët dhe se do të aktivizohet, nëse është e nevojshme, dhe rikujtoi se ata kanë ndihmën e Kombeve të Bashkuara, duke shtuar se ai do të përpiqet që një numër i madh i forcave të armatosura do të mbeten atje.

Duke folur në lidhje me bombardimet e NATO-s në vitin 1999, Stoltenberg tha se “detyra ishte për të ndaluar luftën dhe katastrofën humanitare dhe në të njëjtën kohë për të parandaluar humbjen e jetës së civilëve”, dhe shtoi se “nuk kërkon nga serbët që të harrojnë atë që ndodhi në vitin 1999 “Por se” ai dëshiron që Serbia dhe NATO të bashkëpunojnë “. /tesheshi.com

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com