Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Statistikat: Volkswagen vijon si lider i shitjeve në botë, pas tij vjen….

Në gjysmën e parë të vitit 2019, shumica e veturave u shitën nga Volkswagen Group. Në vendin e dytë është Toyota. Statistikat gjithashtu përfshijnë automjete komerciale – tregtare, shkruan portali AutoRepublika.

Nëse do i referoheshim numrit të automjeteve tregtare të shitura, atëherë grupi Toyota zë në vendin e parë. Japonezët shitën pesë milion e 311.806 automjete të këtij profili.

Ndërsa Grupi Volkswagen shpërndau pesë milion e 365,000 automjete, përfshirë dhe ato komerciale.

Renault-Nissan pati një rënie të shitjeve. Në periudhën në fjalë, ata kanë shitur 5.21 milion automjete. Në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, ky numër ishte 5.54 milion.

Arsyeja e rënies së shitjeve është afera që drejtoi një prej drejtuesve të këtij grupi makinash, Carlos Ghosn, sipas AutoRepublika. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts