Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Stacioni Hapësinor Ndërkombëtar, në orbitë deri në vitin 2028

Puna në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës (ISS) do të vazhdojë deri në vitin 2028, sipas burimeve ruse.

Vendimi për zgjatjen e projektit miliarda dollarë u mor në “nivelet më të larta”, tha për televizionin shtetëror Yuri Gidzenko, nënkryetar i kompanisë hapësinore RKK Energija të Rusisë.

Deri më tani, planet ruse dhe amerikane për ISS kanë zgjatur deri në vitin 2024, raporton DPA.

Stacioni hapësinor ka orbituar në një lartësi prej 400 kilometra mbi Tokë për më shumë se 20 vjet.

Zgjatja e misionit është diskutuar për një kohë të gjatë.

Një nga pyetjet është nëse kushtet teknike në stacion mund të lejojnë ndonjë zgjatje.

Për muaj me radhë, një stacion hapësinor me njerëz është përballur me rrjedhje të ajrit dhe rënie të presionit.

Në këtë moment, ekuipazhi është angazhuar në riparimin e çarjes 4,5 centimetra dhe puna për çarjen e dytë është planifikuar për javën e ardhshme.

Gidzenko thotë se çarjet në asnjë mënyrë nuk do të çojnë në një shkurtim të punës në ISS të planifikuar për në 2028.

Tani janë shtatë astronautë në stacion – katër amerikanë, një japonez dhe dy rusë. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts