Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Sot në histori: nga themelimi i Izraelit, deri te vdekja e Sinatrës

Data e sotme shënon disa ngjarje që kujtohen në histori. është interesante të analizohet se disa nga ngjarjet e shënuara në këtë datë kanë pasur ndikim deri në ditët e sotme, dhe me gjasë do të vazhdojnë të jenë me ipakt edhe në të ardhmen.

14 maj 1796 – Kirurgu britanik, Edward Jenner, aplikoi për herë të parë vaksinën e lisë.

14 maj 1948 – U shpall themelimi i  shtetit të Izraelit. I mbledhur në Tel-Aviv pas tërheqjes së britanikëve nga territoret palestineze, Këshilli Kombëtar Hebraik njoftoi themelimin e një shteti të pavarur izraelit.

14 maj 1973 – U lëshua në hapësirë stacioni “Skylab”, i pari i këtij lloji i Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

14 maj 1987 – Aktorja legjendare, Rita Hayworth, u nda nga jeta në Nju-Jork.

14 maj 1995 – Këngëtari dhe aktori i famshëm amerikan, Frank Sinatra, u shua në moshën 82-vjeçare. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com