Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Skena të trishtuara në Zelandën e Re: balenat e bllokuara, vullnetarë që përpiqen të ndihmojnë (pamje)

Një duzinë balenash vdiqën dhe shumë të tjera u bllokuan në tërë në bregdetin jugor të Zelandës së Re, megjithë përpjekjet njerëzore për t’i sjellë ato përsëri në det.

Pasi u bllokuan në masë të hënën, balenat e bllokuara gjatë baticës gjatë natës, u gjetëm përsëri në një plazh tjetër të martën në mëngjes.

Sipas të dhënave të fundit, 28 balena janë gjallë, ndërsa tani për tani dihet se 15 prej tyre vdiqën.

Ekipet e shpëtimit që u përpoqën të ndihmonin hynë në ujë duke dashur të inkurajojnë balenat të notojnë larg.

Rreth 50 njerëz, përfshirë vullnetarë nga një organizatë mjedisore e specializuar në shpëtimin e gjitarëve detarë, studiues, zyrtarë qeveritarë dhe qytetarë, po përpiqen të ndihmojnë balenat të lëvizin.

Vitin e kaluar, gati 100 balena dhe delfinë vdiqën në një bllokim masiv në Ishujt Chatham, rreth 800 km larg bregut lindor të Zelandës së Re. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts