Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Si deodorant dhe për flokë të shndritshëm: 7 përdorimet e limonit për bukurinë tuaj

Ne të gjithë e përdorim limonin në ushqim dhe në gatime të ndryshme për shkak të shijes së tij, por shumë mirë e dimë se një produkt të tillë mund ta përdorim shumë mirë edhe për të përmirësuar një pjesë të bukurisë sonë. Limoni i jep shkëlqim lëkurës dhe flokëve. Limoni ka gjithashtu veti pastruese dhe dezinfektuese.

Më poshtë gjeni 7 mënyra me të cilat mund të përdorni limonin për të ndihmuar në rritjen e performancës suaj të jashtme fizike (bukurisë).

Limoni hidraton buzët

Ka shumë faktorë dhe produkte që i bëjnë buzët të duken të thata. Përpara se të flini, aplikoni pak lëng limoni në buzë. Ato do të hidratohen.

Përdorni limonin për lëkurën e sqetullave

Ju mund ta përdorni limonin për të hequr pikat e zeza, por edhe në vend të një deodoranti. Acidi citrik që përmban limoni është përgjegjësi për largimin e mikrobeve që shkaktojnë erën e keqe. Bëni një përzierje të lëngut të limonit me mjaltë dhe bollgur dhe pasi ti përzieni, lërini të veprojnë për rreth një orë në sqetulla.

Eliminoni pikat e zeza me limon

Limoni pastron lëkurën dhe stimulon heqjen e toksinave, çka e bën atë një luftues shumë të mirë kundër pikave të zeza. Vendosni disa pika limoni në lëkurën tuaj dhe lëreni atë të veprojë për rreth 10 minuta. Sigurohuni se nuk do të ekspozoheni në diell gjatë këtij trajtimi pasi një gjë e tillë mund të shkaktojë reaksion. Prej karakteristikave antibakteriale të limonit, do të mund të largoni dh vajin nga lëkura e yndyrshme.

Limoni ofron kujdes të lëkurës

Limoni është shumë i dobishëm për ata persona që kanë lëkurë të yndyrshme. Përpara se të flini, spërkatni një copë pambuku me pak limon dhe aplikojeni atë në fytyrë. Keni për të parë se rezultatet, pas një jave trajtimi, do të jenë të mrekullueshme, sa i takon yndyrës në lëkurë.

Përdorni limonin si forcues dhe zbardhues të thonjve

Limoni është i përsosur për thonjtë tuaj, pasi i forcon ata dhe u heq çdo njollë apo shenjë. Përzieni lëng limoni në 2 lugë çaji me vajë ulliri dhe më pas vendosni në këtë përzierje, për rreth 15 minuta thonjtë tuaj.

Përdoreni limonin për të reduktuar dhe përmirësuar shenjat

Vendosni pak lëng limoni në zonën e prekur nga shenjat dhe lëreni atë të veprojë për 15 minuta. Më pas shpërlani zonën. Është një rrugë shumë efektive për të zvogëluar dhe parandaluar daljen e shenjave (atyre nga dielli dhe shenjave të tjera që dalin në lëkurë). Koha më e mirë për të bërë këtë trajtim është gjatë natës, pasi dielli i ditës mund të shkaktojë reaksion.

Përdorni limonin për të pasur flokë më të shndritshëm

Ky është përdorimi më i zakonshëm për bukurinë, sa i takon limonit dhe është provuar se me të vërtetë ka rezultate të paimagjinueshme. Vendosni pak lëng limoni në flokë dhe ekspozohuni në diell. Flokët tuaj do të jenë më të shndritshëm se më pare. Nëse doni të keni rezultate të mira, bëjeni këtë gjë rregullisht një herë në javë./tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts