Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Shuhet një ish-yll i viteve ’60: Doris Day

Ish-aktorja e famshme amerikane, njëherësh këngëtare dhe avokate për të drejtat e kafshëve, Doris Day u shua në moshën 98-vjeçare.

Ajo dha frymën e fundit në shtëpinë e saj në Kaliforni për shkak të komplikimeve me inflamacion të mushkërive, njoftoi përkujdesësja për të, Animal Foundation.

Në karrierën e saj të pasur, Doris Day regjistroi mbi 50 filma dhe 650 këngë, dhe shumë veta ende kujtojnë rolet e saj në filmat “Wild West of the West”, “Move Over”, “Darling”, “Whispering on a Cushion”etj.

Rolet në këto komedi romantike në fillim të viteve ‘60 e bënë atë yllin më të madh të filmit të asaj kohe.

Day u tërhoq nga jeta artistike në vitin 1973 kur themeloi një fondacion për të drejtat e kafshëve që mbanin emrin e saj.

Ajo është fituesja e Golden Globe në vitin 1989 dhe e një Grammy në vitin  2007. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com