Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Shuhet heroi shqiptar i një tragjedie greke: shpëtoi dhe jetë kafshësh endacake

Ndërroi jetë ai që mund të quhet heroi shqiptar i një tragjedie greke. Fjala është për Kostas Arvanitisin, njeriun që me barkën e tij shpëtoi dhjetra jetë grekërish në ngjarjen e rëndë të afro një viti më parë, kur një zjarr në një prej zonave periferike të Athinës, Mati, u morri jetën një numri të madh njerëzish, të mbërthyer befas nga flakët.

Një masë e madhe u dyndën drejt detit për të shpëtuar, aty ku u gjend si shpëtimtar Kostas me origjinë shqiptare, që i morri në varkën e tij duke i larguar nga vdekja, rreth 70 sosh

Shteti grek e nderoi në atë kohë e gjithashtu dhe sot, kur ai u shua.

Qeveria e Mitsotakisit vendosi që të paguajë të gjitha shpenzimet për funeralin e tij.

Ai dha frymën e fundit ndërsa ishte 70 vjeç, i mundur nga kanceri.

Më 23 korrik 2018, ai ishte me familjen dhe disa miq në festimin e ditëlindjes së tij, por që e braktisi festën për t’u ardhur në ndihmë fqinjëve. Me varkën e tij ai u bë shpëtimtarë jetësh, duke fituar admirimin e nderimin e një shoqërie të traumatizuar.

“Unë nuk kam folur shumë për atë që kam përjetuar atë natë, pasi nuk mund të përballoja dhimbjen e dëshpërimin, për njerëzit, por edhe për kafshët shtëpiake dhe endacake që i vendosa në barkën time”, do shprehej ai kohë më vonë. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com