Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Shqetësimi i ri në Kinë: ligjin e bëjnë asimptomatikët

Numri i rasteve asimptomatike me koronavirus në Kinë është rritur dhe lufta për të shtypur plotësisht infeksionin vazhdon, duke përfshirë vazhdimin e masave drastike të izolimit.

Deri në fund të javës, 74 raste të tilla të reja asimptomatike u raportuan, ndërsa një ditë më parë, 47, njoftoi të hënën Komisioni Kombëtar i Shëndetësisë.

Pasi Kina shtypi me sukses infeksionin në provincën Hubei dhe kryeqytetin Wuhan, burimin e pandemisë globale, tani po përballet me raste të importuara.

Këta janë shtetas kinezë që kryesisht kthehen nga Evropa dhe SHBA, dhe disa prej tyre janë të infektuar dhe nuk kanë simptoma të dukshme të sëmundjes, por mund të transmetojnë virusin.

Në përgjithësi, ka 705 persona nën mbikëqyrjen mjekësore në territorin e Kinës të cilët nuk tregojnë simptoma të infeksionit.

Ishte parashikuar që banorët e Wuhanit do dilnin nga izolimi në 8 prill, hera e parë që kur qyteti u mbyll në janar, por tani ngjitja është rishfaqur.

Për shkak të valës së re të infeksionit, statusi i 45 njësive të banimit që u shpallën të sigurta dhe jo ngjitëse është hequr gjithashtu. /tesheshi.com/

 

 

 

auto pjese dak

Related posts