Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

SHPJEGIMET/ Mes frikës dhe shpresës, Ugur Sahin i BioNtech-ut: koha kur do i korrim frytet e vaksinës

Drejtori dhe bashkëthemeluesi i kompanisë gjermane të bioteknologjisë BioNTech, prof. dr. Ugur Sahin, deklaroi se ata vazhdimisht monitorojnë mutacionet e mëparshme në lidhje me shfaqjen e një lloji të ri të koronavirusit në Britaninë e Madhe dhe se ata nuk shohin ndonjë problem në këtë drejtim.

Në një bisedë me median turke, vend nga i cili ka origjinën, Sahin tha se ata ishin të lumtur që vendet e Bashkimit Evropian miratuan gjithashtu vaksinën e tyre “BNT162b2” kundër COVID-19, e cila u zhvillua nga kompanitë Pfizer dhe BioNTech.

“Ky është një moment shumë i rëndësishëm për ne. Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) është një model për vendet e tjera.

Ne do ta dërgojmë vaksinën në 27 vendet anëtare dhe ata gjithashtu do të fillojnë të vaksinojnë. Sigurisht, tani nuk kemi doza të mjaftueshme të vaksinave.

Disa qindra mijëra doza vaksinash do të shkojnë në secilin shtet. Pas kësaj, ne ndoshta do të kemi mundësinë për të rritur numrin e vaksinave në 10-15 milion doza në janar dhe shkurt,” tha Sahin.

Ai vuri në dukje se ata nuk vunë re ndonjë problem me efektin e vaksinës “BNT162b2” në mutacionin e ri të virusit.

“Ky nuk është një virus që ka provuar mutacionin e tij të parë. Para kësaj, kishte edhe mutacione të ndryshme. Ne kontrolluam të gjitha mutacionet e deritanishme dhe nuk pamë ndonjë defekt dhe problem. Duhen dy javë për të kontrolluar mutacionet e reja.

Ne nuk kemi frikë.

Ne duhet të kontrollojmë, por nuk ka fjalë që vaksina jonë nuk do të jetë efektive edhe kundër kësaj”, tha Sahin.

Ai theksoi se ende nuk ka hulumtime të mjaftueshme mbi një farë të re të koronavirusit që është shfaqur në MB.

“Aktualisht nuk ka studime për këtë virus. Ajo që dimë është se ai sapo është shfaqur. Disa thonë se transmetohet më shpejt nga personi në person. Ne nuk e dimë ende sepse shkenca nuk e ka konfirmuar këtë, ne nuk kemi lexuar akoma tekste shkencore në lidhje me të.

Ne sollëm mutacione gjenetike në laboratorët tanë. Ne do të fillojmë të punojmë me to. Një përqind e kodit gjenetik të këtij virusi është i mutuar, 99 përqind jo.

Meqenëse vaksina jonë zë pozicione shumë të ndryshme, ne besojmë se edhe nëse kjo një përqind ndryshon, ajo do të jetë në gjendje të konsolidojë 99% të mbetura përsëri”, shpjegoi ky ekspert i shquar, me origjinë nga Turqia.

I pyetur se kur njerëzit do të jenë në gjendje të mposhtin virusin corona, Sahin theksoi se nuk mund të pritet një fitore e plotë në luftën kundër virusit.

“Ne kurrë nuk do të jemi në gjendje ta mposhtim plotësisht virusin. Ajo që duam të arrijmë është që të mos futemi më në një situatë ku njerëzit nuk mund të dalin nga shtëpitë e tyre. Ne mund ta arrijmë këtë nëse të gjithë punojnë mirë dhe nëse shpërndajnë doza të mjaftueshme të vaksinave. Ne mund ta arrijmë këtë në fund të verës. Do të jetë më lehtë gjatë verës.

Duhet ta keni vërejtur se jeta ishte pothuajse normale këtë verë, sepse virusi është më pak aktiv gjatë verës. Njerëzit janë gjithashtu jashtë në shumicën e kohës. Ata gjithashtu kanë më pak të ngjarë të infektohen jashtë.

Eshtë e rëndësishme të kalohet dimri. Kjo është e mundur vetëm kur të gjithë të disiplinohen dhe kujdesen për veten dhe të tjerët. Nga ana tjetër, është shumë e rëndësishme që 60-70 për qind e njerëzve të vaksinohen para dimrit të ardhshëm. Atëherë mund të themi se nuk do të duhet të mbyllemi më”, tha Sahin.

Ai vuri në dukje se është e nevojshme për të ndriçuar dhe informuar mirë njerëzit që kundërshtojnë dhe që nuk besojnë në vaksinat.

“Ne duhet ta bëjmë atë. Ne duhet të hedhim poshtë informacionin e rremë dhe të jemi të durueshëm. Atëherë situata do të përmirësohet,” tha Sahin.

Më në fund, ai shtoi se në qytetin Iskenderun në Turqi, ku ai lindi, ekziston ende një shtëpi e vogël ku ai jetonte me familjen e tij kur ishte fëmijë. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts