Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Shoku: COVID-19, drejt një goditjeje të rëndë të transportit ajror në Europë

Shoku i paparë: COVID-19, drejt një goditjeje të rëndë të transportit ajror në Europë

Aeroportet evropiane presin 187 milion më pak pasagjerë këtë vit për shkak të epidemisë së koronavirusit, e cila është kthyer në një “tronditje të paparë për industrinë”.

ACI Europe, e cila përfaqëson sektorin e aeroporteve, vlerësoi sot se epidemia do të nënkuptojë një rënie prej 13.5 përqind të pasagjerëve vetëm në tremujorin e parë. Kjo përkthehet në 1,32 miliardë euro të ardhura të humbura.

Aeroportet në Itali, ku qeveria ka vendosur një ndalim udhëtimi në të gjithë vendin, janë goditur më rëndë. Shumë vende kanë prezantuar rekomandime për udhëtarët që u kërkojnë shtetasve të tyre të shmangin Italinë.

Olivier Jankovec, kreu i ACI Europe, tha se “aktualisht po shkojmë drejt është një kolaps i plotë i lidhjes ajrore dhe mundësisë së humbjes së shumicës së të ardhurave tona.”

Ai i kërkoi qeverisë italiane të sigurojë ndihmë financiare urgjente për aeroportet, raporton Associated Press. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts