Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Shkencëtarët zbulojnë një kolonë misterioze metalike në mes të shkretëtirës

Një ekip biologësh ka zbuluar një “monolit” të çuditshëm metalik në egër, në Utah, SHBA, por që askush nuk e di se për çfarë bëhet fjalë.

“Një nga biologët e vuri re atë në momentin kur fluturuam mbi të,” i tha stacionit lokal KSLTV Bret Hutchings, një pilot helikopteri i cili po transportonte shkencëtarët në një mision të numërimit të mufloneve.

“Papritmas ai tha: ‘Whoa, whoa, whoa, kthehu, kthehu! Ai përshkroi. “Unë arrita të them ‘çfarë?’ dhe ai vazhdoi: ‘Ka diçka të çuditshme atje, ne duhet të kthehemi për të parë’”.

Monoliti vezullues është i lartë midis 3 dhe 3.5 metra dhe qëndron midis një zone shkëmbore dhe askush ende nuk e di se çfarë funksioni ka ajo gjë e çuditshme aty, e varrosur në tokë, milje larg nga gjithçka që ne e quajmë civilizim.

Ekipi nuk dëshiron të zbulojë vendndodhjen për t’i mbajtur kuriozët larg këtij vendi jashtëzakonisht të paarritshëm.

Referenca e parë, veçanërisht për brezin pak më të vjetër, është një skenë nga filmi i vitit 2001: Një Odise Hapësinore (1968), kur majmunët afrohen në pllaka të ngjashme, të cilat rezultojnë se janë vendosur nga të huajt në të gjithë sistemin diellor, në parahistori.

Piloti sapo e kujtoi atë skenë: “Ose ka të bëjë me të, ose është ndonjë artist ose një shaka ose …”

Ai tha se nuk kishte parë kurrë diçka të tillë. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts