Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Shëtisnin me qenin në plazh, ja ç’gjetën një çift britanikësh

Një çift britanikësh gjetën rrënojat e një aeroplani të rrëzuar të Luftës së Dytë Botërore, që besohet të ishte një aeroplan Bristol Beaufighter TF.X. Ata e gjetën atë në një plazh në verilindje të Anglisë.

Debbie Hartley dhe Graham Holden ishin duke ecur me qenin e tyre Bonnie të hënën në një plazh në qytetin e vogël të Cleethorpes, kur ata vunë re masë të pazakontë  agregatesh.

Në fillim, çifti nuk e kuptoi se çfarë po ndodhte. Pasi u kthyen në shtëpi dhe filluan hetimet, ata zbuluan një aeroplan nga Lufta e Dytë Botërore, shkruan CNN.

Muzeu Britanik i Forcave Ajrore Mbretërore (RAF) konfirmoi për CNN se beson se avioni Bristol Beaufighter TF.X, me numër serik të avionëve JM333, është nga Skuadroni RAF 254.

Ian Thirsk, drejtuesi i koleksioneve të muzeut RAF, tha se anijen u rrëzua në 21 prill 1944, menjëherë pasi u ngrit nga Coates i Veriut në Lincolnshire, pasi të dy motorët u defektuan. Ekuipazhi arriti të shpëtojë.

Në një intervistë për CNN, Hartley tha se ishte e befasuar që ata hasën në një rrënim “të mahnitshëm”, duke pasur parasysh që ajo dhe partneri i saj kishin shëtitur atë pjesë të plazhit shumë herë më parë. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com