Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Shenja koronare atje ku s’duhej: karatinohen kampe migrantësh në ishujt grekë

Për shkak të përhapjes së virusit koronar, kampi i refugjatëve Malakas në Greqi është karantinuar.

Ministria Greke e Migracionit dhe Azilit deklaron se kampi Malakasa ndodhet 45 kilometra larg Athinës dhe u karantinua pasi një migranti 53-vjeçar nga Afganistani rezultoi me COVID-19.

Autoritetet konfirmuan që migranti ishte shtruar në spital në një spital në Athinë dhe të gjithë personat me të cilët kishte kontakte ishin testuar.

Ministri i Migracionit dhe Azilit, Notis Mitarakis tha se kampi do të qëndrojë në karantinë për 14 ditë.

“Eshtë shumë e vështirë të zbatosh masa të tilla si kufizimi i lëvizjes brenda dhe jashtë kampit,” tha Mitarakis.

Ndërkohë, kampi Resona afër Athinës u karantinua të enjten.

Kampi, i cili strehon rreth 2.800 migrantë, u dyshua për praninë e një afrikani të infektuar nga virusi.

Eshtë shqetësues fakti që koronavirusi është përhapur në kampe në ishujt grekë, ku mijëra refugjatë dhe migrantë jetojnë në kushte shumë të ulëta jetesë.

Mjekët pa Kufij dhe vullnetarët e tjerë paralajmëruan që pandemia COVID-19 mund të përhapet me shpejtësi në këto kampe me kushte të mbingarkuara dhe joigjenike. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com