Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

MASA/ SHBA sanksionon djalin e vetëm të Asadit, Pompeo: pse u shënjestrua Hafëzi 18-vjeçar

Shtetet e Bashkuara kanë vendosur sanksione të reja kundër regjimit sirian të Bashar al-Asadit, të cilat përfshijnë djalin e tij të rritur Hafez, njoftoi Departamenti i Shtetit.

Sekretari i Shtetit Mike Pompeo deklaroi se vazhduan me sanksionet kundër regjimit të Asadit brenda ligjit të ri të quajtur “Cezari”, i cili i referohet mbrojtjes së civilëve.

Hafez al-Asad, 18 vjeç, i quajtur sipas gjyshit të tij, nuk do të lejohet të udhëtojë ose të zotërojë prona në Shtetet e Bashkuara, thuhet në deklaratë.

Siç u tha, sanksionet ndaj fëmijës së vetëm të rritur të presidentit sirian kanë për qëllim parandalimin e Hafezit të bëhet lidhja e familjes së tij me vendet e huaja.

Hafez është i njohur për pasionin e tij për matematikë, ku ai dhe mori pjesë në garat ndërkombëtare në Brazil dhe Rumani.

Gjithashtu sanksione të reja përfshijnë biznesmenin sirian Wassim Anëar al-Kattan, i cili është i përfshirë në projekte të mëdha ndërtimi në Damask.

“Ne do të vazhdojmë t’i mbajmë Bashar al-Asad dhe regjimin e tij përgjegjës për mizoritë, duke ruajtur kujtesën e viktimave,” tha Pompeo.

Në qershor të këtij viti, SHBA vendosi sanksione ndaj 39 zyrtarëve të nivelit të lartë të regjimit në Siri, përfshirë Bashar al-Asad dhe gruan e tij.

Departamenti i Shtetit tha në atë kohë që një ligj i ri i quajtur “Cezari”, i cili merret me mbrojtjen e civilëve, vendosi sanksione ndaj gjithsej 39 zyrtarëve të lartë të regjimit në Siri, përfshirë al-Asad dhe gruan e tij Asma.

Ligji “Cezari” u nënshkrua nga Presidenti amerikan Donald Trump në dhjetor të vitit të kaluar.

Ligji u emërua sipas një oficeri policie sirian i cili dezertoi dhe dorëzoi mijëra fotografi të viktimave të torturave nga qeveria e Asadit.

Një seanca dëgjimore e tij para Kongresit amerikan në 2014 çoi në miratimin e këtij ligji. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts