Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Sezoni turistik: Italia, më mirë se Spanja dhe Franca

Sektori i turizmit në vendet e Mesdheut po pëson humbje të mëdha për shkak të pandemisë së virusit COVID-19, por Italia, megjithë vështirësitë, ka arritur rezultate më të mira se Franca dhe Spanja.

Italia është më e fortë, ose më pak e dobët, se dy konkurrentë të drejtpërdrejtë – Franca dhe Spanja”, shkruan gazeta italiane Stampa.

Vendet në të gjithë botën po përballen me pasoja të rënda ekonomike të pandemisë dhe një nga industritë më të goditura është turizmi, prandaj ato preken veçanërisht nga vendet që varen më shumë nga turizmi,

58 përqind ulje

Sipas Agjencisë Kombëtare të Turizmit Italian, për tetë muajt e parë të këtij viti, pjesa e turizmit në PBB është 3.2 përqind, ndërsa në të njëjtën periudhë të një viti më parë ishte 5.7 përqind.

Megjithëse e rëndësishme, rënia është më e vogël në krahasim me vendet e tjera të tilla si Franca (një rënie prej 4.5 përqind) dhe Spanja (3.1 përqind), sipas Press.

Eshtë vlerësuar se numri i turistëve të huaj në Itali gjatë vitit 2020 do të ulet me 58 përqind, ose 37 milion vizitorë, dhe numri i qëndrimit gjatë natës do të jetë më i ulët me 126 milion sesa në 2019. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts