Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Sërish luftë indiano – kineze në Himalaje

Ushtarët indianë dhe kinezë u përplasën në kufirin e diskutueshëm të Himalajeve me pasojë dy të plagosur, raportuan të hënën burimet ushtarake indiane dhe media.

Incidenti ndodhi në kalimin Naku La në shtetin verilindor të Sikkim, thanë burime ushtarake për France Presse, ndërsa media indiane raportoi, duke iu referuar zyrtarëve ushtarakë indianë, se kishte viktima në të dy palët.

Një patrullë kineze u përpoq të kalonte territorin indian dhe u shtyp, thanë zyrtarët. Naku La lidh Sikkim me Tibetin në Kinë.

Të dy komandat ushtarake patën bisedimet e fundit të dielën për të qetësuar situatën.

Përplasjet në kufirin Sikkim në maj ringjallën tensionet kufitare midis dy vendeve fqinje.

Të paktën 20 ushtarë indianë dhe një numër i panjohur kinezësh u vranë në një konflikt kufitar në rajonin Ladakh të Himalajeve në qershor.

Linja e kontrollit efektiv (LAC), kufiri aktual midis Indisë dhe Kinës nuk është shënuar siç duhet.

Sipas një praktike të kahershme të futur për të shmangur një konflikt të vërtetë ushtarak, të dy ushtritë nuk përdorin armë në kufi. Dhe asnjë plumb nuk është qëlluar zyrtarisht që nga viti 1975.

Pas konfliktit të 15 qershorit, zyrtarë të lartë nga të dy ushtritë u takuan dhe ranë dakord të punonin për të qetësuar tensionet. Të dy vendet kanë dërguar dhjetëra mijëra trupa shtesë dhe armë të rënda në këtë zonë, ku dimri tani është i ashpër.

Konflikti i fundit i hapur midis dy vendeve ishte i natyrës “rrufeshëm” në 1962, kur trupat indiane u mundën shpejt nga ushtria kineze. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts