Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Russel Crowe “qan” një restorant të shkatërruar në Bejrut: para për Le Chef-in e famshëm

Aktori australian, fituesi Oscar Russel Crowe, ka dhuruar para për të shpëtuar restorantin Le Chef në Bejrut, një nga simbolet e qytetit të dëmtuar në një shpërthim shkatërrues.

Një shpërthim që tronditi Bejrutin javën e kaluar dëmtoi një numër të konsiderueshëm ndërtesash. Në rrethin Cimmeyze, i cili ndodhet afër portit të Bejrutit, shumë kafene, restorante dhe site historike janë shkatërruar plotësisht.

Kishte një restorant modest, por të famshëm Le Chef, i njohur nga kuzhina e tij tradicionale libaneze, e cila gjithashtu u shkatërrua pothuajse plotësisht.

Aktori Crowe i është bashkuar një fushate për të mbledhur para për të rindëruar këtë restorant, dhe ai e konfirmoi këtë në profilin e tij zyrtar të mediave sociale.

Ai deklaroi se e ndërmori këtë hap në kujtim të kuzhinierit të famshëm, shkrimtarit dhe prezantuesit televiziv Anthony Bourdain, i cili ndërroi jetë në vitin 2018.

“Nëse ai do të ishte gjallë, do të kishte bërë të njëjtën gjë,” tha Crowe, duke shprehur dëshirën që restoranti i rrënuar të rindërtohej dhe të vihej në punë. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts