Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Rusia, leje qëndrimi të përhershme për Snowden-in e urryer nga SHBA

Rusia i ka garantuar “sinjalizuesit” amerikan Edward Snowden një të drejtë të përhershme qëndrimi, raporton TASS, duke cituar avokatin e Snowden-it, Anatoly Kucheren të shpallte këtë lajm.

Snowden iku nga SH.B.A. në Rusi, ku iu dha azili pasi dha informacion të klasifikuar në 2013, i cili zbuloi operacione të mëdha të mbikëqyrjes vendore dhe ndërkombëtare të kryera nga Agjencia e Sigurisë Kombëtare të SH.B.A (NSA).

Vëzhgimi përfshin gjithashtu përgjime të paligjshme të bisedave të liderëve të huaj, raporton Reuters.

Avokati rus i Snowden-it, Kucherena i tha TASS-it se klienti i tij nuk po mendon ende të aplikojë për një pasaportë ruse.

Snowden akuzohet në SH.B.A. për shkelje të dy ligjeve të spiunazhit dhe mund të marrë 10 vjet burg për secilin.

Presidenti i SHBA, Donald Trump tha në gusht se po shqyrtonte faljen e Snowden-it.

Leja e qëndrimit të Snowden-it skadoi më 30 prill, por për shkak të pandemisë u zgjat deri më 15 qershor.

Pasi përfundoi karantina, ai kërkoi zgjatjen e lejes. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts