Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Rusët: vaksina jonë, regjistrimi në 12 gusht

Vaksina ruse kundër COVID-19, e bërë nga qendra “Gamalej”, do të regjistrohet në 12 gusht, dhe do të merret më së pari nga punëtorët mjekësorë dhe banorët e moshuar të vendit, tha zv.ministri i Shëndetësisë i Rusisë, Oleg Gridnev.

“Tani, faza e fundit, e tretë e testimit është duke u zhvilluar. Testimi i vaksinës është shumë i rëndësishëm. Ne duhet të kuptojmë se vaksina duhet të jetë e sigurt. Punëtorët e mjekësisë dhe të moshuarit do të vaksinohen të parët,” tha Gridnev.

Ai shtoi se do të jetë e mundur të vlerësohet efektiviteti i vaksinës vetëm kur formohet imunitet në popullatë, raporton Sputnik.

Gjykimet klinike filluan në qershor

Më herët, ministri i Shëndetësisë Mikhail Murashko tha se një vaksinim masiv kundër virusit të koronës në Rusi është planifikuar për tetor.

Testimet klinike të vaksinës, të zhvilluara nga Qendra Kombëtare e Kërkimit për Epidemiologji dhe Mikrobiologji “Gamalej”, filluan në Universitetin Sechenov në 18 qershor, dhe 38 vullnetarë morën pjesë në testim, ku të gjithë ata fituan imunitet ndaj virusit koronar. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts