Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

RRUGËTIMI/ Si arriti kjo 39-vjeçare mitrovicare deri në Presidencën e Kosovës

Presidentja e sapozgjedhur e Kosovës, Vjosa Osmani 39 vjeëe, filloi politikën në vitet e saj të adoleshencës si aktiviste e Aleancës Demokratike të Kosovës.

Pozicioni i parë i rëndësishëm pasoi në vitin 2009, kur ajo u zgjodh shefe e zyrës së presidentit të atëhershëm të Kosovës, Fatmir Sejdiu.

Ao morri përkohësisht presidencën më 5 nëntor 2020, si kryetare eKuvendit të Kosovës, në përputhje me Kushtetutën e Kosovës, pasi Hashim Thaçi dha dorëheqjen e parevokueshme nga presidenca.

Thaçi dha dorëheqjen pasi Gjykata Speciale me bazë në Hagë e paditi atë për krime lufte gjatë konfliktit në Kosovë.

Gjatë kësaj periudhe Vjosa Osmani u largua nga Lidhja Demokratike e Kosovës dhe u bashkua me Lëvizjen Vetëvendosje të kryeministrit aktual të sapo zgjedhur Albin Kurti.

Kohët e fundit, në një intervistë për BBC, duke folur në lidhje me Gjykatën Speciale në Hagë, ajo tha se drejtësia nuk mund të vihet “deri sa të zgjidhen krimet serbe”.

“E gjithë bota i ka parë krimet e kryera nga Serbia”, tha Vjosa Osmani, duke shtuar se drejtësia do të vihej “vetëm kur Serbia të pendohet dhe të kërkojë falje” dhe të sigurojë që ata që kanë kryer ato krime të sillen para drejtësisë.

Sipas të dhënave nga biografia e saj, Vjosa Osmani, përveç shqipes, flet spanjisht, turqisht dhe sigurisht anglisht.

Ajo lindi në vitin 1982 në Mitrovicë, ku mbaroi shkollën fillore dhe të mesme.

Ajo u diplomua për drejtësi në Universitetin e Prishtinës, ku më vonë dha mësim si profesoreshë e së drejtës ndërkombëtare, dhe si profesoreshë e universiteti ajo gjithashtu dha mësim në Shtetet e Bashkuara.

Në 2004, ajo mori një bursë për të përfunduar masterin në Universitetin e Pittsburgh-ut, dhe në vitin 2009, falë suksesit të saj, ajo përsëri fitoi një bursë të plotë për studime të doktoratës në të njëjtin fakultet.

Si studente në Universitetin e Prishtinës, ajo ka punuar për Misionin e Kombeve të Bashkuara në Kosovë (UNMIK).

Ajo më vonë punoi me një numër të organizatave ndërkombëtare – nga Kryqi i Kuq, përmes Misionit të Këshillit të Evropës në Kosovë, te Organizata e Ndihmës dhe Ndihmës e Shteteve të Bashkuara (USAID).

Ajo është e martuar dhe nënë e dy vajzave. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts