Auto Dak
Auto Dak

Rriqrat: ja ç’ndodhi me këtë vajzë nga kafshimi prej tyre

Një nënë nga Ohio ka vendosur të përpiqet t’i bëjë njerëzit të vetëdijshëm për rreziqet e kafshimit të rriqrave, pasi vajza e saj 5-vjeçare gati u paralizua nga një sëmundje e lidhur to.

Sara Mell vërejti dy rriqra pas veshit në kokën e vajzës së saj Averey, raporton FOX19.

Kur e dërgoi në një spital, gjendja e saj hutoi mjekët që kurrë nuk kishin hasur në një rast të tillë, madje edhe ata me 30 vjet përvojë.

Vajza u diagnostikua me paralizë të shkaktuar nga një kafshim i rriqrave dhe nëna tha se nuk është e sigurt se ku i mori vajza.

“Ndoshta ishin në oborrin tonë”, tha ajo.

Paraliza e shkaktuar nga kafshimet e rriqrave, sipas mjekëve, është shumë e rrallë dhe shkaktohet nga helmi në pështymën e tyre.

“Simptomat përfshijnë paralizë akute, ngjitëse, e cila shpesh përzihet me çrregullime ose sëmundje të tjera neurologjike. Brenda 24 orëve nga heqja e rriqrës, paraliza zakonisht zhduket”, thekson Qendra Amerikane për Kontrollin e Sëmundjeve.

Kështu ndodhi edhe me vajzë  5-vjeçare. Pasi mjekët i hoqën rriqrat, gjendja e saj u stabilizua, por simptomat ishin aq të rënda sa ekzistonte rreziku i bllokimit të mushkërive.

Averey doli nga spitali sepse nuk tregoi efekte anësore, por një neurolog po pret që ai të shohë nëse ka ndonjë pasojë. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts