Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

RRËFIMI/ Gazetarja amerikane që raportonte nga Wuhani: si u katandisa vetë në paciente

Gazetarja e Business Insider, Aria Bendix jeton dhe punon në New York, dhe ka raportuar për COVID-19 nga qyteti kinez Wuhan që nga kriza me koronavirusin, nga tregjet e të cilit virusi raportohet se është përhapur. Por siç shkruan ajo, “që nga fillimi, ajo disi e dinte se do të raportonte për koronavirusin edhe nga New York-u”.

Ajo që a nuk mund ta dinte, ishte se dhe ajo vetë do të ishte pjesë e statistikave të të sëmurëve. Ajo thotë se e ndjeu kur u sëmur dhe që mësoi për kujdesin shëndetësor në New York, vetëm pasi ishte infektuar nga virusi për të cilin kishte raportuan gjithë botën.

“Nëse mësova një gjë në më pak se tre muaj që kam qenë duke monitoruar pandeminë e koronavirusit, është se gjithmonë duhet të përgatitem për më të keqen. Kur shteti i New York njoftoi në 1 mars se ata kishin rastin e tyre të parë të infeksionit, unë menjëherë bleva letër higjienike për dy javë, sigurova dezinfektantë, ushqim dhe kafe.

Për dy javët e ardhshme, miqtë e mi vazhduan të më pyetnin se “a duhet të shkojnë akoma në palestër” (me siguri jo) ose “a është e sigurt të ecësh jashtë” (po, dy metra larg nga të tjerët).

Kur kafenetë, restorantet dhe shkollat ​​filluan të mbyllen në New York City më 15 mars, unë u pajtova me fqinjët se po vijnë ditët kur do duhet të shohim vetëm njëri-tjetrin.

Dy ditë më vonë, i gjithë trupi im filloi të dhemb, por unë u ngushëllova që nuk kisha asnjë nga simptomat kryesore të koronavirusit: ethe, kollë e thatë ose gulçim.

Unë gjithashtu e dija se rastet e rënda të virusit kryesisht ishin zhvilluar në të moshuar, të cilët ishin gjithashtu dhe jo të shëndetshëm. Meqenëse nuk i përkas asnjë prej këtyre grupeve, fillova të pyes veten nëse gjendja ime ishte psikosomatike”.

Ndërsa spitalet në New York tani testojnë vetëm rastet më të rënda, shumë “më të buta” kalojnë pa u vënë re. Një sondazh nga Qendra Kineze për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve tregon se shumica e njerëzve me virus koronar janë “më të lehtë” për t’u sëmurur, që do të thotë se shumica e infeksioneve në Neë York as nuk bien në numrin zyrtar të rasteve.

“Për fat të keq, ne thjesht nuk jemi në gjendje të provojmë gjithçka”, më tha klinicisti nga New York Megan Cafe. “Tani ne duhet të përqëndrohemi tek ata që kanë nevojë për intubacion dhe që janë kritikë.”

Megjithatë, të dhënat shëndetësore të New York-ut tregojnë se njerëzit nën moshën 44 vjeç përbëjnë rreth një të pestën e shtruar në spital”, ka shkruar ajo. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts