Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Rohani: Irani, në hall nga SHBA dhe COVID-i

Presidenti iranian Hassan Rohani tha se vendi i tij po kalon vitin e tij më të vështirë për shkak të sanksioneve amerikane dhe pandemisë koronavirus.

Koronavirusi ka acaruar problemet ekonomike që erdhën pasi Presidenti Trump u tërhoq nga marrëveshja bërthamore midis Teheranit dhe fuqive botërore në vitin 2018, duke rikthyer sanksionet mbi ekonominë iraniane. Riali iranian ra në nivelin e tij më të ulët në histori kundrejt dollarit amerikan të hënën.

“Ky është viti më i vështirë për shkak të presionit ekonomik të armikut dhe pandemisë,” tha Rohani në një mesazh televizive.

“Presioni ekonomik që filloi në 2018 është intensifikuar dhe sot është më i forti për vendin tonë të dashur”.

Irani ka parë një rritje të mprehtë të infeksioneve të reja koronavirus dhe vdekjeve që kur filloi të lehtësojë masat kufizuese në mes të prillit. Numri i të vdekurve ka kaluar kohët e fundit 100 në ditë, për herë të parë në dy muaj. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts