Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

REZULTATET/ Studim nga Wuhan-in namkeq: Sa mund të zgjasin simptomat e COVID-it

Shumica e pacientëve që ishin të shtruar në spital me COVID-19 vazhduan të vuanin nga një sërë simptomash si lodhja dhe vështirësia e gjumit, gjashtë muaj pas infektimit, zbuloi një studim kinez.

Një studim i kryer mbi më shumë se 1,700 pacientë të trajtuar në qytetin kinez të Wuhan-it, epiqendra origjinale e pandemisë, tregon se 76 përqind e tyre vuanin nga të paktën një simptomë disa muaj pasi ishin lëshuar nga spitali.

Gjetjet sugjerojnë se edhe njerëzit që shërohen nga COVID-19 mund të vuajnë pasoja afatgjata shëndetësore nga një sulm koronavirus që ka infektuar më shumë se 90 milion njerëz në të gjithë botën, shkruan CNN.

Studimi, më i madhi në llojin e tij, u botua në revistën mjekësore The Lancet. Ajo zbuloi se lodhja dhe vështirësia në gjumë janë simptomat më të zakonshme pas COVID-19, dhe ato ndodhin gjithashtu në 63 përqind të pacientëve, gjashtë muaj pas diagnozës.

Sëmundja mund të ketë gjithashtu komplikime psikologjike afatgjata, ku ankthi ose depresioni u raportuan midis 23 përqind të pacientëve, zbuloi studimi.

Pacientët të cilët ishin më të sëmurë rëndë kishin prova të vazhdueshme të dëmtimit të mushkërive, sipas studiuesve.

“Meqenëse COVID-19 është një sëmundje e re, ne sapo kemi filluar të kuptojmë disa nga efektet e saj afatgjata në shëndetin e pacientit”, tha Dr. Bin Cao i Spitalit të Miqësisë Sino-Japoneze, i cili udhëhoqi një ekip studiuesish.

“Analiza jonë tregon se shumica e pacientëve vazhdojnë të jetojnë me të paktën disa nga efektet e virusit pas daljes nga spitali, dhe thekson nevojën për kujdes pas shërimit, veçanërisht për ata me infeksione të rënda. Puna jonë gjithashtu thekson rëndësinë e kryerjes së studimeve më të gjata pasuese në popullata më të mëdha, për të kuptuar ndikimin e plotë që COVID-19 mund të ketë tek njerëzit “, tha ekipi në një deklaratë.

Shkencëtarët në të gjithë botën po studiojnë efektet afatgjata të virusit, zakonisht të referuara si simptoma “të gjata COVID”.

Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) përmend lodhjen, gulçimin, kollën, dhimbjen e kyçeve dhe dhimbjen e gjoksit si simptomat më të zakonshme afatgjata.

Simptomat afatgjata përfshijnë vështirësi dhe në të menduar, përqendruar, depresion dhe dhimbje koke.

“Megjithëse shumica e njerëzve me COVID-19 shërohen dhe kthehen në gjendje normale, disa pacientë mund të kenë simptoma që mund të zgjasin me javë apo edhe muaj pas shërimit nga një sëmundje akute. Edhe njerëzit që nuk janë të shtruar në spital dhe që kanë një sëmundje të lehtë mund të përjetojnë pak më vonë simptomat”, thotë CDC i SHBA.

Një studim i botuar në British Medical Journal në Gusht zbuloi se rreth 10 për qind e pacientëve kishin një sëmundje të zgjatur nga COVID-19, e cili shkoi më shumë se 12 javë. Por hulumtimi kinez është më i madhi.

Studimi përfshiu 70 përqind të të gjithë pacientëve të shkarkuar me COVID-19 midis 7 janarit dhe 29 majit 2020, duke përjashtuar ata që vdiqën, të cilët nuk ishin në gjendje të merrnin pjesë për shkak të kushteve të rënda mendore ose fizike dhe të cilët refuzuan.

Në mënyrë të papritur, 13 përqind e pacientëve që nuk kishin një dëmtim akut të veshkave ndërsa ishin në spital treguan shenja të sëmundjes së veshkave. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts