Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Rezervat e këmbimit valutor të Rusisë tejkaluan nivelet e para krizës

Rezervat e këmbimit të arit dhe valutës së Rusisë arritën në 557.5 miliardë dollarë në 10 ditët e para të vitit të ri, sipas të dhënave të fundit nga banka qendrore ruse.

Që nga fundi i vitit 2019, Moska ka rritur rezervat e saj të këmbimit valutor me 7.7 miliardë dollarë, ose 1.4 përqind.

Që nga 27 dhjetori, këto rezerva arritën në 549.8 miliardë dollarë, raporton Russia Today.

Niveli i tyre aktual është më i larti që nga tetori 2008, kur rezervat e këmbimit valutor arritën afro 547 miliardë dollarë.

Rusia ka shpenzuar një pjesë të konsiderueshme të rezervave të saj në mbështetjen e rublës, pas krizës financiare dhe pasi u vendosën sanksione perëndimore ndaj Moskës në 2014 për konfliktin në Ukrainë.

Që atëherë, vendi ka rikthyer rezervat e këmbimit valutor, të cilat i ka ngritur nga një minimum prej 350 miliardë dollarësh në nivelin e tij aktual.

Moska gjithashtu po investon shumë në ar dhe ka rezerva ari me vlerë më shumë se 110 miliard dollarë. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts