Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Raste të reja të virusit misterioz e të rrezikshëm në Kinë

Autoritetet shëndetësore në Kinë thanë se ata kanë zbuluar edhe katër raste të pneumonisë të shkaktuar nga një tendosje e re koronavirus në qytetin Wuhan, duke ngritur shqetësime se sëmundja mund të vazhdojë të përhapet.

Katër persona të diagnostikuar me këtë pneumoni janë në gjendje të qëndrueshme, tha komisioni shëndetësor i qytetit një ditë pasi konfirmoi vdekjen e një pacienti tjetër.

Rreth 50 kinezë dihet se janë të infektuar me virusin e ri, pavarësisht nëse udhëtojnë ose jetojnë në qytetin Wuhan, raporton Reuters, por studiuesit besojnë se numri i të infektuarve mund të jetë aq i lartë sa tregojnë shifrat zyrtare.

Një artikull i botuar nga shkencëtarët në Qendrën për Analizën Globale të Sëmundjeve Infektive të MRC në Imperial College në Londër tha se numri i pacientëve në qytet ka të ngjarë të jetë më shumë se një mijë.

Organizata Botërore e Shëndetit paralajmëron se një përhapje shtesë e epidemisë është e mundur, pasi shumë kinezë planifikojnë të udhëtojnë javën tjetër për festat e Vitit të Ri kinez.

Tajlanda raportoi dy raste të koronavirusit në udhëtarët kinezë nga Wuhan këtë javë.

Koronaviruset thuhet se janë një familje e madhe e viruseve që mund të shkaktojnë infeksione që variojnë nga ftohja e zakonshme tek SARS.

Autoritetet në Singapor, Korenë e Jugut, Tajvan, Hong Kong dhe Tajlandë kanë rritur mbikëqyrjen e pasagjerëve nga Wuhan në aeroportet që e lidhin me Indonezinë, Malajzinë dhe Filipinet duke njoftuar të njëjtat masa.

SHBA gjithashtu tha që do të fillojë kontrollin e fluturimeve që vijnë nga Wuhan në aeroportin San Francisko dhe aeroportin JFK të Nju Jorkut – të cilat marrin fluturime të drejtpërdrejta – dhe kontrollet do të vendosen gjithashtu në Aeroportin e Los Angeles.

Tani për tani, ekspertët e shëndetit nuk e konsiderojnë virusin e ri nga Kina si vdekjeprurës sa SARS, por një hetim është duke u zhvilluar dhe ende nuk dihet nëse virusi mund të përhapet lehtësisht nga personi në person.

“Kjo është një fazë hetimi ku ne duhet të veprojmë me kujdes dhe të jemi të përgatitur për çdo zhvillim”, tha Dr. Nancy

SARS filloi në jug të Kinës në 2002 dhe infektoi më shumë se 8,000 njerëz në 37 vende përpara se të vihej nën kontroll.

Gati 800 njerëz kanë vdekur në të gjithë botën dhe Kina akuzohet për mbulimin e çështjes. /tesheshi.com/

 

 

 

auto pjese dak

Related posts