Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Rama për kontratën me Pfizer-in: pse s’mund të bëhet publike

Në një dalje për mediat për të prezantuar një revolucion në sistemin fiskal, kryeminsitri Rama komentoi zhvillimet e fundit të ndjeshme, ato në lidhje me vaksinat. Ai argumentoi se përse kontrata me Pfizer-in është sekret, pra e padisponueshme për publikun.

“Kontrata me Pfizer është e mbrojtur në të gjithë botën nga sekreti tregtar, nuk bëhet publike, përtej dëshirës sime. Dëshira ime ishte që ta bëja publike, por kontratat janë kontrata, klauzola është aty.

Nëse do të gjeni një vend të BE apo një tjetër që e ka bërë publike, ne do jemi vendi i dytë.

Eshtë lehtësisht e verifikueshme se paratë që paguhen për Pfizer nuk mbulohen nga sekreti. Nuk duhet ta ushqeni popullin me këto konspiracioni idiotësie. U mbush kjo botë me lloj lloj marrëzish.

Është shumë e thjeshtë: Pfizer ka një kontratë me gjithë vendet dhe asnjëra nuk është publike. Unë këtë nuk e dija dhe thashë që do të bëhet publike në Parlament dhe më thanë që nuk bëhet sepse mbulohet nga sekreti tragtar. Nëse ju gjeni një vend që e ka bërë publike kontratën ne do të jemi vendi i dytë.  I kemi paratë për të vaksinuar të gjithë shqiptarët“, tha Rama.

Më tej, ai sërish mbrojti kritikat ndaj BE në lidhje me shpërndarjen e vaksinave.

“S’kam bërë asnjë sherr me BE dhe s’më ndalon askush të jap opinionin tim. Mos u merrni me opinionin tim por me të OBSH. Kur thashë mos u merrni me opinionin tim thjesht po jepja një shembull se përse unë kam të drejtë në këtë rast dhe jo ata që kanë reaguar; s’ka të drejtë as ambasada franceze dhe as opozita.

Shembulli im është OBSH, merreni se çfarë ka thënë për shpërndarjen e vaksinës; ka shkuar më larg se unë dhe ka thënë jemi në një katastrofë morale për njerëzimin.

Fakti që ne sjemi anë tarë të BE s’na bën që të rrimë me gojën mbyllur përpara një fakti të tillë.

Kur kam sjellë në shembull Francën mund të kisha marrë dhe një vend tjetër. Vendimi është i gabuar i BE, ata gabojnë ne gabojmë. Ne kemi të drejtë të themi kur gabojnë me ne. Këtu është fjala për të mbrojtur njerëzit, dinjitetin.

Për të garantuar mbrojtjen e njerëzve s’e kam gjuhën e nënës për ta vënë në gjumë. Pse shqetësoheni a keni  frikë se mos mërzitet BE? Dhe po të mërzitet ku është problem nëse kjo është e vërteta.

U la që të lihen jashtë aksesit në vaksinë vendet e rajonit, ti ke hallin e BE tani”, ishin  komentet e Ramës ndaj nëj gazetareje, e cila e pyeti në lidhje me këtë çështje. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts