Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Dorëheqje kolektive e qeverisë hollandeze: hera e dytë që nga rasti “Srebrenica”

Qeveria hollandeze e Kryeministrit Mark Rutte do të japë dorëheqjen kolektive pasi mijëra familje u akuzuan në mënyrë të gabuar për mashtrim në pagesat e fëmijëve dhe u desh të kthejnë paratë.

Familjet kanë vuajtur “padrejtësi të paparë”, tha Rutte.

Shumë prej tyre janë me origjinë migrante dhe qindra e kanë gjetur veten në telashe financiare.

Sipas mediave, Rutte më vonë do t’ia dorëzojë mbretit dorëheqjen e të gjithë qeverisë.

Ky vendim vjen në një kohë të ndjeshme në luftën kundër pandemisë COVID 19.

Vendi është i mbyllur dhe ministrat po shqyrtojnë masa edhe më të rrepta për të luftuar infeksionin. Qeveria e Rutte pritet të drejtojë vendin deri në zgjedhjet parlamentare në mars.

Kjo nuk është hera e parë që qeveria hollandeze jep dorëheqjen si një shenjë e përgjegjësisë kolektive. Në 2002, kabineti dha dorëheqjen pasi media kritikoi ministrat dhe ushtrinë për dështimin për të parandaluar masakrën e Srebrenicës në 1995 në Bosnjë. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts