Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

KUNDRARRYMË/ Pse ky vend i BE-së vaksinon pa prioritete: të moshuar, në rradhë me të rinj!

Bullgarët e të gjitha moshave, disa të rinj deri në 20 vjeç, po presin në radhë të gjata përpara spitaleve pasi qeveria lejoi të gjithë qytetarët të vaksinoheshin.

Nga ana tjetër, më pak se një e treta e njerëzve nga grupet prioritare vendosën të vaksinohen.

Qeveria bullgare ka njoftuar për këtë arsye se disa spitale do të fillojnë të japin vaksinën AstraZeneca për këdo që e dëshiron atë.

Vendimi për të braktisur listat e përparësive u mor pasi vendi regjistroi shkallën më të ulët të vaksinimit në Bashkimin Evropian, kryesisht për shkak të shqetësimeve të qytetarëve për efektet anësore dhe mosbesimit në rritje ndaj qeverisë dhe institucioneve të saj.

Por ka njerëz që janë të lumtur të marrin vaksinat e rezervuara për skeptikët.

“Të them të drejtën, nuk prisja të pranohesha kaq shpejt,” tha Denisa Valkanova, një 31-vjeçare e shëndetshme e cila u vaksinua me nënën e saj.

“Miqtë që jetojnë jashtë tani po më thonë se do të duhet të presin edhe shtatë apo tetë muaj para se diçka e tillë të jetë e mundur me ta,” shtoi ajo.

Janë 355,000 njerëz në dy grupet e para me përparësi, duke përfshirë mjekë, infermierë dhe mësues. Por më pak se 100,000 prej tyre dëshirojnë vërtet të vaksinohen.

“Ne i ftonim njerëzit të vinin dhe të vaksinoheshin,” tha Silvia Colakova, drejtoreshë e Spitalit Pirogov në Sofje.

Por, pasi vaksinimi ofrohet për të gjithë qytetarët, ekipet janë maksimalisht të ngarkuara dhe ne kurrë nuk e refuzojmë, tha ajo.

Mosbesimi ndaj vaksinës

Shumica e njerëzve e mirëpritën atë, por disa analistë ankohen se prishi sistemin e grupeve prioritare në një kohë kur është radha e të moshuarve dhe pacientëve kronikë.

Kjo do të thotë që grupeve të cenueshme të njerëzve u është dashur të presin në radhë për orë të tëra me 20-vjeçarë të shëndetshëm.

“Qeveria është e shkëlqyeshme. Ajo filloi vaksinimin me kaos monstruoz!”, u komentua nga dikush.

Por radhët u shkurtuan shumë deri në fund të javës dhe punëtorët mjekësorë në qytete më të mëdha thonë se vaksinimi po shkon normalisht.

Mosbesimi ndaj vaksinës është më i lartë tek bullgarët sesa në vendet e tjera të Evropës.

Në dy sondazhe të ndara botuar javën e kaluar nga institutet BBSS Gallup dhe Alpha Research, 48 dhe 52 përqind e të anketuarve thanë se nuk do të vaksinoheshin.

Teoricienët e konspiracionit, lajmet e rreme dhe ekspertët që kundërshtojnë njëri-tjetrin kanë krijuar “opinionin publik që heziton shumë për vaksinat” edhe para se të mbërrijnë dozat e para, tha analistja e Alpha Research, Borjana Dimitrova.

Fakti që njerëz të tillë si mjekë dhe mësues, te të cilët qytetarët kanë besim se nuk pranojnë të vaksinohen, e ka rritur mosbesimin.

“Njerëzit thonë ‘nëse mjekët nuk vaksinohen, pse duhet të bëj unë?’”, tha Dimitrova.

Autoritetet nuk kanë arritur të bindin grupet kryesore se vaksinat janë të sigurta, shtoi ajo.

“Është një dështim serioz i qeverisë.”

Politika

Pamjet e njerëzve të rinj, aktivë që vaksinohen, dominojnë lajmet në televizion.

“Por ky nuk është një lajm i mirë,” tha analisti i Gallup-it, Parvan Simeonov. Shkalla e ulët e vaksinimit është rezultat i mosbesimit të bullgarëve ndaj institucioneve dhe administrimit të krizave qeveritare, tha ai.

Mbështetja për qeverinë konservatore në largimin e kryeministrit Bojko Borisov është vetëm 10 përqind, të paktën në 10 vitet e mandatit të tij, sipas një sondazhi të ri të Gallup.

Zgjedhjet e ardhshme të përgjithshme janë caktuar për 4 prill, kështu që fushata e vaksinimit është shumë e politizuar. Borisov planifikon të vaksinojë 10,000 njerëz në ditë.

Gati 150,000 njerëz, ose rreth 2.1 përqind e popullsisë, morën të paktën një dozë të vaksinës deri të mërkurën. Për krahasim, në Mbretërinë e Bashkuar, të paktën një dozë e vaksinës u mor nga më shumë se 27 përqind e njerëzve, në Gjermani 4.2 përqind dhe në Francë 3.8 përqind, sipas portalit “Bota jonë në të dhëna”. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts