Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

ARSYETIMI/ Profesori kroat: ja pse Vuçiç nuk do të nënshkruajë asnjë marrëveshje me Kosovën

Ivo Banac, një historian, shkrimtar dhe profesor kroat në Universitetin Amerikan Yale, vlerëson se Presidenti serb Aleksandar Vuçiç nuk do të nënshkruajë një marrëveshje ligjërisht të detyrueshme me Kosovën, duke përmendur interesat e Rusisë në Ballkan, si një arsye për të thënë se Bashkimi Evropian nuk ka asgjë për t’i ofruar Beogradit në kthim.

Banac tha në një intervistë për Podgorica Victory se nënshkrimi i marrëveshjes do të binte ndesh me politikat e përgjithshme të Vuçiçit dhe do të prishte përparësitë ruse në Ballkan.

“Unë nuk shoh që Perëndimi të ofrojë si kthim përveç përshpejtimit të anëtarësimit në BE”, tha Banac.

Ai thotë se presidenti serb “nuk nxitoi” të komentojë mendimin e Nenad Popoviçit, të cilin e quan “njeriu i Putinit” në qeverinë serbe, se marrëveshja e Brukselit ka vdekur dhe e Serbia ka përfunduar integrimin evropian.

“Ishte një mesazh rus. Moska është kundër marrëveshjes sepse zgjidhja e konfliktit midis Serbisë dhe Kosovës do të thotë humbje e politikës ruse dhe e ndikimit të saj në Ballkan”, tha Banac.

E megjithatë, ai thotë: “kurrë mos thuaj kurrë”. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com