Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Prifti që përloti gjithë Italinë: ia hoqi respiratorin vetes për një moshe të re

Në një kohë kur Corona famëkeqe po merr me qindra jetë në Itali, një prift nën vendas, nën vuajtjen e saj, preu jetën e tij në mes duke ia dhuruar një të riu. Më saktë, ai hoqi resporatorin nga vetja për ta çuar atë te një moshë e re po nën vuajtje si ai, edhe pse nuk e njihte.

Prifti më pas ndërroi jetë dhe për aktin e tij mbinjerëzor po shkruhet në të gjithë Italinë.

Mediat raportuan se Don Giuseppe Berardelli, i cili ka shërbyer në Casnig për 14 vitet e fundit.

Famullia e tij i përket Dioqezës së Bergamos në veri të vendit, zona më e prekur në Itali.

Disa ditë më parë, 72-vjeçar nën raso u diagnostikua me koronavirus dhe u shtrua në Spitalin Lovere ku dhe dha frymën e fundit. Ndodhi kjo pasi ai i dhuroi respiratorin për një tjetër jetë, më të re se ai.

“U preka thellë që Don Giuseppe hoqi dorë nga respiratori i tij në favor të dikujt më të ri,” tha një punonjës shëndetësor i shtëpisë së infermierëve San Giuseppe në Casnig. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts