Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

PREKËSE/ Nga Siria tragjike në Shqipëri: Endri Dumani rroket nga e ëma pas 7 vitesh ndarjeje

Kanë qenë skena prekëse ato kur e ëma e Endri Dumanit takon të birin pas 7 vjet ndarjeje e njehërësh pritjeje, pasi babai i tyrë u vra në luftë.

“Të ka mami zemër, Endri, o i bukuri i mamit vet, o rrushi i mamit, shihe mamin”, kanë qenë fjalët e të ëmës që përqafonte dhe puthte të birin, ndërkohë që fëmija tjetër, vajza Eva, nuk mundi të nxirret nga kampi, pasi, në një situatë ende të pasqaruar, është fshehur në çastin kur forcat e antiterrorit shqiptar kanë nisur operacionin e nxjerrjes nga Al-Holi.

Ndërkohë, mes kryeministrin Rama dhe dajës së Endrit u zhvillua kjo bisedë.

Rama: Më vjen keq që nuk e sollëm dot dhe vajzën.
Daja: Nuk di ç’të them tjetër, por je bërë engjëll për ta.
Rama: Besoj që do e sjellim dhe vajzën por është një njëçik më e komplikuar.
Daja: Kam 7 vjet që nuk jam ndalë asnjë ditë, fuqia ime deri këtu ishte.
Rama: Edhe ne nuk jemi ndalur, por nuk mund të flisnim se mund të vinim në rrezik punën. Besoj se do e sjellim dhe vajzën me ndihmën e Zotit.
Rama: E di ça më tha mua ky (i referohet Endrit). U ul aty dhe po më shihte dhe më tha “qënke plak”.

Ndërkohë, daja e Endrit, njëri prej tyre, tha se shpresonte që dhe fëmijët e tjerë të kthehen.

“Falenderojmë edhe mediat që pasqyruan kthimin e tyre nga kampi deri në Shqipëri. Një falenderim për kryeministrin dhe punonjësit. Urojmë që të rikthehen edhe fëmijët e tjerë nga ai kamp”, tha ai.

Të kthyerit e tjerë janë Floresha Rasha me tre fëmijë. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts