Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Prej sot, SHBA me kryediplomat të ri: nga do ia nis Antony Blinken?

Senati amerikan konfirmoi të martën me shumicë votash emërimin e Antony Blinken si shef i diplomacisë amerikane, duke e bërë atë zyrtarin e katërt të lartë që nga koha kur Joe Biden u bë president i Shteteve të Bashkuara javën e kaluar.

Sekretari i ri i Shtetit mori 78 vota pro dhe 22 kundër.

Përveç Blinken, Senati ka konfirmuar emërimin e Avril Haines si drejtor të Inteligjencës Kombëtare, Lloyd Austin si Sekretar të Mbrojtjes dhe Janet Yellen si Sekretare të Financave.

Përvojë e gjerë në politikën e jashtme

Antony Blinken, 58 vjeç, ka përvojë të gjerë në politikën e jashtme, duke shërbyer si Zëvendës Sekretar i Shtetit dhe Zëvendës Këshilltar i Sigurisë Kombëtare gjatë administratës së Barack Obama-s.

Ai përfundoi studimet në Universitetin e Harvardit dhe Shkollën e Drejtësisë në Columbia, dhe filloi karrierën e tij në politikën e jashtme gjatë administratës së Bill Clinton.

Ai shërbeu si Shef i Shtabit Demokratik në Komitetin e Marrëdhënieve me Jashtë të Senatit Amerikan nga 2002 në 2008, ku punoi ngushtë me Biden.

Kur Biden u bë zëvëndës i Obama-s, Blinken u emërua këshilltari i tij i sigurisë kombëtare.

Një kthim në politikën e jashtme tradicionale

Ai aktualisht është një nga partnerët në Këshilltarët ËestExec, si një nga themeluesit.

Zgjedhja e Blinken është një sinjal i kthimit në një politikë të jashtme më tradicionale, e cila preferon marrëdhënie të forta ndërkombëtare.

Detyra e parë e Blinken do të jetë përqendrimi në riparimin e marrëdhënieve midis Uashingtonit dhe qeverive të tjera dhe aleatëve, të cilat janë prishur gjatë politikës “Amerika e para” të administratës së Donald Trump.

Ai gjithashtu do të duhet të përqendrohet në Departamentin e Shtetit, nga i cili diplomatët e karrierës për një kohë të gjatë u larguan gjatë Trump. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts