Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Praga rrëzon presidentin Zeman: njohja e Kosovës, e padiskutueshme

Zyrtarët çekë rrëzuan propozimin e presidentit Milos Zeman për tërheqjen e njohjes së Kosovës, siç u bë me dije nga ministri i Jashtëm Tomas Petricek.

Ai tha se pas një takimi të zyrtarëve të lartë të shtetit për koordinimin e politikës së jashtme çeke, se ata ranë dakord që çështja e njohjes së pavarësisë së Kosovës nuk ishte në axhendë deri më tani.

Sipas Petricek, zyrtarët i njohën rrethanat e njohjes së Kosovës si një shtet të pavarur në vitin 2008, kur qeveria e atëhershme vendosi atë, megjithë kundërshtimin nga Dhoma e Përfaqësuesve të Parlamentit çek, si problematike.

“Ne u pajtuam që marrja parasysh e çështjes së njohjes së (Kosovës) është e papërshtatshme. Situata nuk ka ndryshuar në asnjë mënyrë, kështu që Republika Çeke nuk mund të ndryshojë pozicionin e saj që ka marrë gjatë dhjetë viteve të fundit”, shtoi ai.

Siç u njoftua në faqen e internetit të Ministrisë së Punëve të Jashtme Çeke, takimi në Pragë ftoi Serbinë dhe Kosovën për të përmirësuar marrëdhëniet e ndërsjellta dhe për të hequr pengesat në tregtinë e ndërsjelltë në bazë të marrëveshjes së CEFTA-s.

Zyrtarët çekë thanë se nuk do të ishte e mundur të kompletohej integrimi i tërë rajonit të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian pa adresuar çështjen e Kosovës. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com