Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Pompeo: SHBA-të nuk e aprovojnë ofensivën e Turqisë në Siri

SHBA-ja nuk i dha Turqisë “dritë jeshile” për ofensivën e saj në veri të Sirisë, thotë Sekretari i Shtetit Mike Pompeo.

Numri dy i vendit megjithatë mbrojti vendimin e Presidentit Donald Trump për tërheqjen e trupave amerikane nga zona kufitare, një vendim që ndezi shumë debat në vend dhe jashtë.

Tani Turqia ka filluar një sulm në territorin e mbajtur nga forcat e udhëhequra nga kurdët, të cilët aleatët e SHBA-ve kundër luftimit të IS-it.

Presidenti Rexhep Tajip Erdogan tha që qëllimi ishte të “parandalojë krijimin e një korridori të terrorit” në kufi. Forcat turke planifikojnë të krijojnë një zonë të sigurt dhe të pastruar nga milicitë kurde, konkretisht nga PKK-ja, e cila konsiderohet si organizatë terroriste edhe si SHBA-të, ashtu edhe BE-ja. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com